Jak vyzrát na ceny letenek aneb Křížová cesta

2. 09. 2011 12:25:35
...nehledejte v tom nic biblického, ale je pravda, že tento článek by se klidně mohl jmenovat „Cesty leteckých společností jsou nevyzpytatelné“.
 I-net

Rozhodla jsem se využít své praxe ostřílené sekretářky a popsat vám tady pár fint ohledně toho, jak se dá ušetřit na letenkách. Pro spoustu lidí to budou asi známé věci, ale vsadím se, že je taky plno těch, kteří o tom uslyší poprvé.

Není žádným tajemstvím, že když si kupujete krátkodobou letenku do destinací, jako je např. Vídeň, Budapešť nebo Varšava – tedy do destinací, které jsou blízko, letenka vás vyjde zhruba na 18.000,- Kč. To je cena, za kterou dnes doletíte i do New Yorku. Mluvím o letenkách, které jsou ve všední dny a na méně než tři noci (pokud v destinaci strávíte sobotní noc nebo déle než tři noci, cena je výrazně nižší). Týká se to tedy většinou služebních cest, protože obyčejný člověk by jel do Vídně či Budapešti vlakem nebo autem za pár šupů, a do Varšavy by radši nejel vůbec (myslím si, že kdo tam někdy byl nebo řídil po polských silnicích, tak ví, o čem mluvím).

Takže zpátky k těm letenkám. Důvod, proč jsou do sousedních destinací letenky tak drahé, je ten, že na těchto spojeních nelétají žádné nízkonákladové společnosti, takže místní národní dopravci si mohou dovolit držet ceny hodně vysoko. Aerolinky jsou si moc dobře vědomy toho, že pokud někdo z pracovních důvodů potřebuje letět na otočku, tak firma zaplatí i nekřesťanskou cenu. Co jí zbývá? Vlk se nažere a koza zůstane celá.

Kdo tyto letenky nakupuje často, tak ví, že občas se vyplatí zarezervovat si dvě jednosměrné letenky, namísto jedné zpáteční. Ke svému vlastnímu překvapení můžete zjistit, že zatímco letenka tam a zpět stojí např. 18 tisíc, dvě jednosměrné letenky vás vyjdou třeba jen na 12 tisíc. Přitom je to na stejných letech. Rozdíl pocítí pouze váš rozpočet, na pohodlí ani službách se nic nemění. Logiku v tom nehledejte, nemá to cenu.

Jak jsem zmínila na začátku – cenová politika leteckých společností je občas nevyzpytatelná jako nálada těhotné ženské, takže občas to taky funguje přesně naopak – tedy potřebujete-li jednosměrnou letenku, vyjde vás levněji, když si k této letence zakoupíte tzv. fiktivní návrat (který ve skutečnosti nevyužijete), ale protože to vypadá, že v dané destinaci strávite třeba měsíc, cena takové letenky klesne třeba na třetinu ceny jedosměrné letenky.

Toho se často využívá u okružních letů, kdy neletíte jenom z bodu A do bodu B a zpět, ale letíte např. z Prahy do Varšavy, a odtud do Talinu, Rigy a zpátky do Prahy. Taková letenka, když se správně nakombinuje, vás může vyjít leněji než cesta do Varšavy a zpět. U leteckých společností totiž platí pravidlo, že z každé zakoupené letenky se musí proletět první segment (tedy první úsek cesty) – pokud se proletí, letenka se nezruší. Pokud ale první segment neproletíte, aerolinky letenku zruší.

Takové kombinace jsou většinou na blonďatou sekretářku moc složité a dobře se v nich orientuje pouze někdo, kdo s letenkami pracuje intenzivně a má zkušenosti. V takových případech je tedy lepší využít služeb cestovního agenta. Existuje ale ještě jeden šikovný fígl, který zvládnu dokonce i já, a to jsou tzv. „KŘÍŽOVÉ REZERVACE“.

V čem to spočívá? Popíšu vám to na konkrétním případě:

Firma potřebuje dostat jednoho zaměstnance – říkejme mu třeba Ferda – dvakrát v krátké době za sebou na celodenní jednání do Varšavy. Aby rozpočet a životní prostředí moc nekrváceli, tak se uvažuje o tom, že by Ferda cestoval do Varšavy pouze jednou, a druhé jednání by bylo možné udělat pomocí videokonference.

Nabízí se následující varianty:

FERDA POLETÍ DO VARŠAVY POUZE JEDNOU

Ferda potřebuje strávit ve Varšavě 13. října, ale protože program začíná už v 8.30, musí letět už den předem, tedy 12. října.

Letenka vychází na 18.000,- Kč.

Náklady na ubytování: 3.000,- Kč

Taxi po Praze a po Varšavě: 2.000,- Kč

Celkem: 23.000,- Kč

FERDA POLETÍ DO VARŠAVY DVAKRÁT

Druhé jednání se koná přesně za týden, tedy 20. října. Opět je potřeba, aby Ferda dorazil den předem a mohl být v kanceláři hned od rána. Obyčejný Ferda by nakoupil takto:

Obě letenky vychází na 18 tisíc, celkem tedy za letenky: 36.000,-

2 x náklady na ubytování: 6.000,-

2 x taxi po Praze a po Varšavě: 4.000,-

Celkem: 46.000,-

Ferda má ale pod čepicí, takže to neudělá, protože mu zbývá ještě jedna varianta:

FERDA POLETÍ DO VARŠAVY DVAKRÁT A BUDE HO TO STÁT MÉNĚ NEŽ KDYBY JEL JEDNOU

Ferda využije tzv. křížové rezervace. Funguje to takhle:

Pořídí se dvě letenky. Ale místo toho, aby se koupila letenka z 12. na 13. října + letenka z 19. na 20. řína, tak se to „nakřížuje“. To znamená, že se zakoupí jedna letenka takto:

Praha – Varšava 12. října

Varšava – Praha 20. října

Vzhledem k tomu, že to působí dojmem, že splňujete podmínku sobotní noci (nebo více než tří nocí), a taky vzhledem k tomu, že se to objednává dostatečně dopředu, tato letenka vychází na 4.000,- Kč.

Druhá letenka bude vypadat takto:

Varšava – Praha 13. října

Praha – Varšava 19. října

Tato letenka vychází dokonce na pouhých 3.700,- Kč.

Ferda proletí ve finále všechny úseky cesty – při první návštěvě Varšavy proletí první segmenty z obou letenek, takže letenky se nezruší, a při druhé návštěvě proletí druhý úsek cesty z obou letenek. Letecké společnosti to sice nevidí rády, a kdyby na to Ferdovi přišly, tak by se zlobily, ale Ferdovi to za to stojí. Protože:

Pokud Ferda poletí do Varšavy dvakrát, bude to stát toto:

Celkem náklady za letenky: 7.700,- Kč

2 x náklady za ubytování: 6.000,- Kč

2 x taxi po Praze a po Varšavě: 4.000,- Kč

Celkem: 17.700,- Kč

Jak tedy vidíte, je to o 5.300,- Kč levnější, než kdyby letěl jen jednou.

Vypadá to tedy, že jsme to Ferdovi pěkně spočítali a bude muset do Varšavy dvakrát. Je to sice neekologické, ale za to ekonomické.

Jak říkám – vlk se nažere a kozy zůstanou celé :)

Autor: Zuzana Blanářová | pátek 2.9.2011 12:25 | karma článku: 24.29 | přečteno: 3541x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Mirek Matyáš

Tesla by se divil …

... co všechno se dá koupit pod jeho jménem. Gramofony, rádia, žárovky, LEDky, tranzistory, reproduktory, kondenzátory, zabezpečovací systémy, mikrovlnné spoje, střešní tašky, bateriová úložiště, auta a dokonce i energy savery.

18.2.2019 v 9:10 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 270 | Diskuse

Libor Čermák

Pěší výlet přes Prosecké skály

Současné drobné oteplení mne vyhnalo ven. Vydal jsem se na výlet z Libně přes Prosecké skály do Kobylis. A navštívil přitom jak hezká místa v přírodě, tak i tři významná místa spojená s 2. světovou válkou.

17.2.2019 v 18:34 | Karma článku: 13.42 | Přečteno: 253 |

Michael Pálka

Štrapáce vlakem z Mongolska do socialistické Moskvy, a do socialistického Ćeskoslovenska.

Rusové by řekli"mnogo let tomu nazad", ba pravda. Je to mnoho let, vzpomínky ale, byť poněkud omšelé, zůstávají.

17.2.2019 v 12:03 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 610 | Diskuse

Jana Merunková

Výlet do New Yorku

Loni jsme se s Miladou vydaly na pár dní za velkou louži. Text jsou vlastně emaily, které jsem psala svým rodičům. Četlo je i pár známých a vyhecovali mě vydat je jako cestovatelskou povídku na blogu. Tak tady je...

16.2.2019 v 16:33 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 677 | Diskuse

Miloslava Cejpková

Kdo se bojí do Indie, může zkusit Srí Lanku

- zaslechla jsem v rádiu slova zkušeného cestovatele. O Indii bych ani náhodou neuvažovala, ale takový Cejlon na přelomu února a března je bezvadný nápad. A tak se naše dámská dvojka rozhodla

15.2.2019 v 13:11 | Karma článku: 20.18 | Přečteno: 535 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3974
...si můžete udělat obrázek sami. Když kliknete na foto, zobrazí se vám všechny texty, ve kterých se autorka obnažuje až až.

Najdete na iDNES.cz